Słowo na każdy dzień

Radio Głos

OPOKA

stacja7.pl

Odwiedziło nas...

101134

Your IP: 54.156.39.245
2018-10-16 01:43

6 października, o godz. 7. 00, z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka do Warmińskiej Kalwarii zwanej też Warmińską Jerozolimą. Obok, stojącego tam kościoła, Sanktuarium Najświętszego Sakramentu znajduje się wspomniana kalwaria, która rozciąga się na obszarze 7 hektarów. Zadbano nawet o to, aby wiernie odwzorować długość i nachylenie Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. W sumie w Głotowie jest 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu i grota Matki Bożej z Lourdes ze źródłem. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej nasza pielgrzymka pojechała do Gietrzwałdu. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie objawienia Matki Bożej zostały zatwierdzone przez Kościół. Działo się to w 1877 roku. Wizjonerkami były trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Maryja zwróciła się do nich w ojczystym języku, choć Polska w tym czasie była po zaborami. Ostatniego dnia objawień Matka Boża miała pobłogosławić pobliskie źródełko, z którego po dziś dzień chorzy czerpią wodę i dzięki ufnej modlitwie mają odzyskiwać zdrowie. W dniu naszej pielgrzymki do Gietrzwałdu przybyły również osoby życia konsekrowanego, wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Janusza Ostrowskiego (Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Warmińskiej). W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się pod elbląską katedrą. Zwiedzając katedralną świątynię, pomodliliśmy się za pochowanego tam biskupa diecezjalnego Andrzeja Śliwińskiego, pochodzącego z naszej diecezji.

inline 1 wynikinline 2 wynikinline 3 wynikinline 4 wynik

inline 5 wynikinline 6 wynikinline wynik

rosary

RÓŻANY OGRÓD

Sto pięćdziesiąt paciorków

Dawniej mnisi w swych klasztorach odmawiali wszystkie psalmy Dawidowe. Księga Psalmów liczy ich 150. Nie było to łatwe zadanie, dlatego w IX wieku zaproponowano, aby w miejsce psalmów odmówić sto pięćdziesiąt razy Ojcze Nasz. Tym bardziej, że ówcześni teologowie zgadzali się w tym, że treść psalmów, to proroctwa o życiu Jezusa. I tak powoli rodziła się idea odmawiania różańca. Niektórzy zaczęli posługiwać się kamykami, sznurkami, a jeszcze inni węzłami, aby odliczyć kolejne modlitwy.

Podobnie, jako szczególne nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny, uznawano odmówienie 150 razy Zdrowaś Maryjo, nazywano je Psałterzem Najświętszej Maryi Panny. Dopiero z biegiem lat narodziła się idea, aby Modlitwę Pańską przeplatać Pozdrowieniem Anielskim. Mniej więcej w XIV wieku ubogacono modlitwę o rozważanie tajemnic różańcowych. Stało się to za sprawą mnicha zakonu kartuzów Eghera de Kalcara. Podzielił on różaniec na "dziesiątki", na zakończenie „Ave Maria” dodał imię „Jezus”. Natomiast dominikanin Alain de la Roche ustanowił nowy porządek: przed dziesiątkami „Ave Maria” umieścił klauzule i „Pater noster”; podzielonych w trzech grupach: Wcielenie, Męka, Uwielbienie. On też dał początek wspólnotowemu odmawianiu różańca. Zakonnicy porównywali ten rodzaj oddawania czci Bogu do bukietu mistycznych róż ofiarowywanych na ręce Maryi, dlatego nazywali go rosarium, czyli ogród różany.

Przesuwaj koraliki, czyli rozważaj

W dniach 22-23 września 2018 r. Szkolne Koło Caritas przy Szkole Podstawowej nr 4
w Tczewie wraz z Parafialnym Zespołem Caritas przy parafii pw. NMP Matki Kościoła włączyło się w ogólnopolską akcję „Kromka chleba dla sąsiada”. 78 wolontariuszy przeprowadziło zbiórkę żywności w sklepach: „Biedronka” przy ul. Żwirki
oraz przy ul. Czerwonego Kapturka. W sumie zebrano 395 kg produktów żywnościowych.

W najbliższym czasie wszystko zostanie przekazane, w postaci paczek, najbardziej potrzebującym osobom starszym i samotnym.

Dziękujemy wolontariuszom, którzy włączyli się w te działania, szczególnie koordynującej całe przedsięwzięcie p. Krystynie Kulewicz-Łopata. A także wszystkim, którzy okazali dobre serce i ofiarowali żywność na ten cel.

2 wynik

zapraszamy do galerii

8 września z naszego kościoła parafialnego wyruszyła dwudniowa Tczewska Piesza Pielgrzymka do Piaseczna. Pielgrzymom towarzyszyli kapłani tczewskich parafii ks. Maciej Gizela, ks. Stanisław Sokun i ks. Mateusz Pryczkowski. Pierwszego dnia poprowadzili oni grupę liczącą 110 osób do Nowej Cerkwi. Przez cały dzień wszyscy doświadczali ogromnej życzliwości i gościnności na kolejnych etapach drogi. Zarówno w Brzuścach, jak i Rajkowach pielgrzymi posilili się przysmakami, które przygotowali mieszkańcy ze swymi duszpasterzami. Podczas wędrówki nie zabrakło modlitwy, śpiewu i radosnej atmosfery. Drugiego dnia do grupy dołączyli także pielgrzymi z Nowej Cerkwi, a wśród nich wikariusz ks. Marcin Miotk. Po śniadaniu w Gogolewie pielgrzymka ruszyła dalej. Do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności w Piasecznie, które w tym roku świętuje 50-lecie koronacji Matki Bożej, dotarło w sumie 180 osób. Serdeczne podziękowania kierujemy wszystkim dobrodziejom pielgrzymki.

tekst - ks. Mateusz Pryczkowski

img 4586 wynikpiaseczno2018 wynik

zapraszamy do galerii

W niedzielę 26 sierpnia 2018 roku z naszej parafii wyruszyła IX pielgrzymka autokarowa do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie. Zanim dotarliśmy do Sianowa zatrzymaliśmy się w kartuskiej kolegiacie, którą w XIV wieku wznieśli kartuzi. Tam mogliśmy podziwiać bogate wnętrze świątyni i pięknie zagospodarowany teren wokół kościoła. W sianowskim sanktuarium, każdy miał czas na indywidualną modlitwę
i zwiedzanie cudami słynącego miejsca. Uczestniczyliśmy we Mszy świętej, której przewodniczył ks. kan. dr Tomasz Rakowski – proboszcz parafii w  Chmielnie, który przybył ze swymi parafianami i chórem parafialnym. Następnie przedstawiciele obu parafii poprowadzili modlitwę różańcową oraz Apel Sianowski z procesją maryjną ze świecami. Ten wyjazd z pewnością ubogacił nas duchowo i na długo zostanie w pamięci każdego z pątników.

tekst - ks. Mateusz Pryczkowski

ka4 wynik

ka1 wynikka2 wynikka3 wynik

W niedzielę 19 sierpnia 2018 podczas sumy parafialnej nasz ks. proboszcz w imieniu całej wspólnoty parafialnej pożegnał ks. Jacka Karwasza i ks. Grzegorza Miotka, którzy rozpoczynają pracę duszpasterską na nowych parafiach.

img 6250 wynik

zapraszamy do galerii

Ks. Jacek po 5 letniej posłudze w naszej wspólnocie został mianowany wikariuszem w parafii pw. Św. Anny w Przechlewie,

Ks. Grzegorz po 3-letniej służbie, rozpocznie pracę w parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie.

Ks. proboszcz Jacek Spychalski z wielką wdzięcznością podziękował ks. za gorliwą i szlachetną posługę w tczewskiej parafii.

Również Wspólnoty, którymi opiekunami byli odchodzący księża oraz parafianie serdecznie podziękowali za wielkie serce, miłość, dobroć, pracowitość i wiele innych wartości jaką okazali nam nasi odchodzący kapłani.

Na dalszą drogę kapłańską życzyliśmy błogosławieństwa Bożego, opieki Matki Bożej, życzliwości od ludzi, zdrowia i pokoju w sercu.

tekst - Katarzyna Szczepańska

foto - Jacek Cherek

Od 26 czerwca  do 03 lipca 2018 r. grupa  z naszej parafii pod przewodnictwem duchowym ks. Grzegorza Miotka uczestniczyła w pielgrzymce do Grecji.

1 wynikTrasa obejmowała wszystkie najważniejsze miejsca od Salonik na północy kraju  poprzez Kalambakę, Delfy, Ateny, kanał Koryncki aż do Peloponez na południu Grecji.

Podróż  odbywała się śladami  gdzie św. Paweł postawił pierwsze kroki na kontynencie europejskim( miasto portowe Kavala) , gdzie założył pierwszą gminę chrześcijańską (Filippi), gdzie wygłosił mowę znaną z Dziejów Apostolskich (Areopag w Atenach), gdzie  więziony był wraz ze swoim towarzyszem Sylasem (forum Filippi), gdzie wreszcie napominał mieszkańców Koryntu (agora rzymska).

Pielgrzymi zobaczyli również bogate dziedzictwo kulturowe Grecji, która uważana jest za spadkobierczynię starożytnej cywilizacji.

Akropol, Meteory, „wiszące klasztory”, amfiteatr, Muzeum Narodowe (sztuka prehistoryczna), skarby Myken, Delfy, pracownia ikon i wiele innych ciekawych miejsc było atrakcją tego wyjazdu.

6 1 wynikIMG 20180702 WA0020IMG 20180705 WA0003

Nie zabrakło również czasu na nadmorski wypoczynek (plażowanie i kąpiele w Morzu Egejskim) , na lody w malowniczym miasteczku Naflipon, na spacery agorą grecką i dzielnicami Aten, na wspólne biesiadowanie.

Jednak najpiękniejszym wydarzeniem każdego dnia była Msza św., która odbyła się nie tylko w Bazylice św. Demetriusza

( patrona Salonik) czy w kaplicy, lecz również w plenerze przy dźwięku cykad na starożytnych kamieniach, a nawet na plażowych skałach morskich.

Dzięki Bogu i opiece św. Pawła, którego śladami nasi pątnicy podążali, był to cudowny czas pełen niezapomnianych wrażeń i przeżyć duchowych.

tekst - Katarzyna Szczepańska

zdjęcia - Urszula Pustkowska i Anna Roszak

ZAPRASZAMY DO GALERII

zapraszamy do galerii

BożeCiało2018IMG 8954 wynik

Diecezja Pelplińska

Kącik poezji

Caritas

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej