headerimage

Spotkanie Młodych w Lednicy 2019

W dniu 1 czerwca 2019 roku odbędzie się XXIII ogólnopolskie spotkanie młodych w Lednicy. Warunkiem zapisów jest dostarczenie wypełnionej karty zgłoszeniowej i wpłata 65 zł najpóźniej do 26 maja 2019 roku. Do ściągnięcia dostępny jest plan wyjazdu, oraz karta zgłoszeniowa. Szczegółowe informacje – ks. Mateusz 690 521 561

Wielka Sobota

Wielką Sobotę rozpoczęliśmy w naszej parafii poranną modlitwą Kościoła - jutrznią, na której z roku na rok gromadzi się coraz więcej wiernych. Następnie od godziny 10:00 w kościele gromadzili się wierni z bogato zdobionymi koszykami, proszący o błogosławieństwo pokarmów. O godzinie 21.00 kościół wypełniony wiernymi spowiła ciemność, a służba liturgiczna, gromadząc się przy wejściu do górnego kościoła rozpoczęła liturgię paschalną - najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym. Od rozpalanego ogniska, z płonącym paschałem duszpasterze wkroczyli do kościoła i tak rozpoczęła się liturgia Wielkiej Soboty. Następnie ks. Janusz odśpiewał exsultet - orędzie wielkanocne, on też wygłosił dzisiejsza homilię. Potem wysłuchaliśmy bogatej liturgii słowa i rozpoczęliśmy liturgię chrzcielną. W końcu po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych rozpoczęła się liturgia eucharystyczna, którą zwieńczyła procesja rezurekcyjna od Grobu Pańskiego.


Wszystkim parafianom i gościom naszej świątyni życzymy, aby Zmartwychwstawały Chrystus jaśniał w waszej codzienności.

Wielki Piątek

Licznie zgromadzeni wierni oddali cześć Jezusowi przez ucałowanie krzyża. Był to centralny moment Liturgii Męki Pańskiej sprawowanej w naszym kościele. Zgodnie z Tradycją Kościoła w tym dniu nie sprawuje się Mszy świętej, ale wierni gromadzą się na modlitwie, rozważając śmierć Jezusa. Liturgii przewodniczył ks. proboszcz Jacek Spychalski, natomiast Słowo Boże wygłosił ks. Mateusz Pryczkowski. Na zakończenie Najświętszy Sakrament w monstrancji został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie trwać będzie adoracja.

Msza Wieczerzy Pańskiej

O godzinie 18.30 rozpoczęliśmy w naszej parafii przeżywanie Triduum Paschalnego. Na początku w imieniu licznie zgromadzonych wiernych złożono życzenia wszystkim kapłanom z okazji ich święta. Mszy Świętej przewodniczył ks. proboszcz Jacek Spychalski, a kazanie wygłosił ks. prałat Stanisław Cieniewicz. W czasie celebracji proboszcz dokonał obrzędu mandatum - obmycia nóg 12 mężczyznom. Na zakończenie Najświętszy Sakrament został przeniesiony do "ciemnicy" - czyli miejsca przechowania, które w tym roku znajduje się w kaplicy męczenników.

Czuwanie modlitewne

Młodzieżowy Zespół Totus Tuus wprowadził nas wszystkich w przeżywanie Triduum Paschalnego poprzez czuwanie modlitewne pt. "Panie daj mi łaskę, abym nie opuścił Cię w godzinę krzyża". Autorskie piosenki, refleksyjne teksty i piękny śpiew pozwoliły licznie zebranym wiernym wejść w tajemnice Wielkiego Czwartku.

Msza Krzyżma

W czwartek o godz. 10.00 w katedrze pelplińskiej Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna wraz z Biskupem Pomocniczym Arkadiuszem Okrojem oraz prezbiterami naszej diecezji sprawował Mszę Świętą Krzyżma. Podczas tej Mszy świętej kapłani odnowili swoje przyrzeczenia, złożyli dziękczynną ofiarę za dar kapłaństwa i Eucharystii. Biskup poświęcił oleje: krzyżmo święte, olej chorych oraz olej katechumenów, które będą używane do sprawowania sakramentów w parafiach naszej diecezji. Z wielką nadzieją oczekujemy tegorocznych święceń kapłańskich, kiedy to nasi diakoni zostaną konsekrowani krzyżmem świętym na kapłanów.

ŚDM Kościerzyna 2019

W Niedzielę Palmową młodzież z naszej parafii udała się do Kościerzyny, aby wraz z rówieśnikami z całej diecezji radośnie przeżywać swoją wiarę. Kilka tysięcy młodych ludzi pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny modliło się na placu Jana Pawła II przy Sanktuarium Królowej Rodzin. Całość poprzedziły wspólne śpiewanie z klerykami WSD w Pelplinie oraz uroczysta procesja. Po Mszy Świętej i duchowym umocnieniu, każdy mógł nabrać sił dzięki przygotowanemu posiłkowi. Całość zwieńczył koncert ewangelizacyjny Siewców Lednicy. Ich występ z pewnością rozbudził jeszcze bardziej pragnienie świętowania na Polach Lednickich 1 czerwca br., gdzie wybierzemy się z ogromną radością.

Tak. Pomagam!

Dziękujemy wszystkim, którzy w minioną Niedzielę, w ramach zbiórki na rzecz osób starszych i samotnych okazali szczodre serce i wsparli ją materialnie. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zebrali datki, które zostaną zagospodarowane przez nasz Parafialny Zespół Caritas.

Tydzień wcześniej 29 i 30 marca wolontariusze Szkolnych Kół Caritas ze SP 4, SP 8 oraz II LO w Tczewie przeprowadzili zbiórkę żywności na terenie naszej parafii. Akcja charytatywna „Tak. Pomagam!” odbywała się na terenie całego kraju pod patronatem Caritas Polska w supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych. W naszym mieście mogliśmy spotkać młodzież, która ubrana na czerwono, kwestowała na rzecz najbardziej potrzebujących między innymi w sklepach sieci Biedronka, Lidl i Carrefour.

Podczas wielkanocnej zbiórki, dzięki ich zaangażowaniu oraz otwartym sercom wielu ludzi udało się zabrać 1408,5 kg artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu. Dzięki temu nasz Parafialny Zespół Caritas będzie mógł przygotować paczki na święta Wielkanocne, które dotrą przynajmniej do 450 osób.